Timbuktu L`Artisan Parfumeur

1

2004 yılı itibariyle parfüm severlerle buluşan Timbuktu L`Artisan Parfumeur, ünlü parfümör Bertrand Duchaufour‘ın Afrika seyahati sırasında, Mali kadınlarının gelenekselleşmiş ve ritüel haline gelmiş saç ve vücutlarını kokulandırmalarından ilham almıştır. Fransız inceliğinin Sahra’nın gizemiyle buluşmasıdır. Her ne kadar anneden kızına geçen Wusulan* hazırlama geleneğinden esinlenmiş olsa da hem erkek hem de kadın için tasarlanmış, uniseks bir parfüm seçimidir. Zengin reçinelerle ve odunsu notalarla zenginleştirilmiş Timbuktu, hatıraları canlı tutmayı ve kokunun tende saklı kalmasını amaçlamıştır.

Pembe karabiber, kakule, keskin yeşil mango notaları ile etkileyici bir açılış yapan Timbuktu L`Artisan Parfumeur, kalp notalarında kremsi karo karounde çiçekleri, aromatik tütsü ve papirüs notalarının gizemine bırakır kendini. Baz notalarda ise büyüleyici paçuli, mür, vetiver ve asilbent kokuları hakimdir.

Timbuktu L`Artisan Parfumeur, 100 ml ve 50 ml boylarıyla satılmaktadır.

Açılış Notaları: Pembe Karabiber, Kakule, Yeşil Mango

Kalp Notalar  : Papirüs, Karo Karounde Çiçeği, Tütsü

Alt notalar     : Paçuli, Mür, Vetiver, Benzoin (Asilbent)

==================================================================================

Wusulan* Batı Afrika geleneklerine göre aşk getirdiğine inanılan ve kadınlar tarafından elde hazırlanan bir çeşit tütsü. Afrikalı kadınların evlerini, elbiselerini ve vücutlarını kokulandırmak için kullandıkları wusulan, içeriğine göre afrodizyak ve rahatlatıcı esanslar içermekte.

Tarifleri kuşaktan kuşağa, anneden kızına geçerek yüzyıllardan beri süre gelen geleneklerle günümüze dek ulaşmış wusulan tarifleri içerisinde yaygınlıkla vetiver, aromalı odun parçaları, jakaranda, kum, ylang ylang, yasemin ve parafin bulunur.  Kavanoz veya küçük keselerde muhafaza edilir.

Paylaş:

1 Yorum

  1. Pingback: En Beğenilen 10 Erkek Parfümü

Sizin Yorumunuz?