Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak

0

Kopi Luwak, Endonezya’nın Sumatra adası ile Java, Bali gibi tropik iklimde yaşayan Civet (Paradoxurus) kedisinin yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinin ayıklanarak üretilmesi ile edilen koyu kıvamlı bir kahve çeşidi. Kopi, Endonezcede kahve anlamına gelmekte. Luwak ise civet kedisinin cinsine verilen isim. 

Civet, tropikal kuşakta yaşayan civet kedisinin korkması veya heyecanlanması halinde anüsü etrafından yaydığı bir çeşit salgı. Diğer hayvansal notalarda olduğu gibi ağır bir kokuya sahip olmasına rağmen parfüm endüstrisince seyreltilerek kullanıldığında beklenmedik ölçüde büyüleyici notalara dönüşüyor. Ayrıca parfüm notalarının kalıcılık düzeyini artırarak sabitleyici görevi taşıyor. Günümüzde parfüm endüstrisince doğal yollarla kullanımı haklı gerekçelerle yasaklanmış ve sentetik olarak üretilmeye başlanmıştır.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak

Kopi Luwak Nasıl Elde Ediliyor?

Kahve ağaçlarındaki kahve çekirdeklerini bütün olarak yutan Civet kedisinin, öğütemediği kahve çekirdekleri, midesindeki enzimlerle fermantasyona geçerek dışkısı yoluyla dışarıya atılıyor. Daha sonra kahve üreticileri tarafından toplanarak özel işlemlerden geçerek, kahve kokusunu ve tadını almadan güne başlayamayan biz kahve tutkunlarına ulaşıyor.

Kopi Luwak kahvesinin lezzetini özel kılan civet kedisinin midesinde fermantasyona geçmesi nedeniyle kahvenin tadında meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmakta. Fermente olan kahvenin acı tadı hafifler. Ayrıca civet kedisinin en güzel kahveleri seçip yutması da başka önemli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. 

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak

Kopi Luwak kahvesinin çekirdeklerinin elde ediliş şekli, çok iştah açıcı olmamakla birlikte yapılan araştırmalar, civet kedisinden elde edilen kahve çekirdeklerinin, diğer kahve çekirdeklerine göre daha az bakteri taşımakta olduğu yönünde.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi, Dünyanın En Lezzetli Kahvesi midir?


Kilosu 350 Amerikan Dolarına ulaşan fiyatlarıyla dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen Kopi Luwak, yılda en fazla 300 kilo civarında üretimi ile dünyanın en az üretilen kahvesi aynı zamanda. Oysa piyasada çok daha fazla miktarda kahve satıldığını biliyoruz. Kısa yoldan para kazanmak ve satış karlarını artırmak isteyen satıcılar, yapay esanslar kullanarak veya diğer kahve çekirdekleri ile seyreltmek suretiyle ellerindeki miktarı artırmak yoluna girdikleri sonucuna ulaşıyoruz bu basit hesaptan.

Bir diğer önemli husus ise daha fazla üretim için civet kedilerinin doğal ortamı dışında çiftlikte yaşamaya mahkum edilip sadece bu kahve çekirdeklerini yemeye mecbur bırakılması. Bu çiftliklerin kurulması yasal mıdır bilinmez ancak kabul edilebilir olmadığı kesin.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak

Kopi Luwak tat ve lezzeti için fiyatı ile doğru orantılı bir değerlendirme yapamıyoruz. Az bulunur bir kahve türü olması ve çok pahalı oluşu kahve tutkunlarını hemen, “acaba bir şeyler kaçırıyor muyuz?” merakına sokuyor pek tabi ki. Bir kere denemekten ne çıkar ki hem, öyle değil mi? 

Hafif çamurlu ve koyu bir kıvamı olan Kopi Luwak, hazırlanışı bakımından Türk Kahvesine benziyor. Kahve dünyasının içinde en lezzetli kahve aromalarına ve en lezzetli kahve kalitesine, baş döndürücü kahve kokularına yeni bir zenginlik katıyor mu diye merak ediyorsanız artık Türkiye’de de bulabileceğiniz ederi pahalı bu kahveyi siz de deneyimleyip merakınızı giderebilirsiniz.

Paylaş:

Sizin Yorumunuz?