Shalimar Guerlain Eau De Parfum

0
Gösterilen sonuç 1 toplam 1

1921 yılında Jacques Guerlain tarafından tasarlanan Shalimar Guerlain, kendi dönemi dışında bir çok parfüme ilham veren yeni bir dönemin de habercisi olur. 1925 yılında Paris’ te düzenlenen Uluslararası Dekoratif Sanatlar Fuarı‘nda sadece Paris’te değil tüm dünyada büyük ses getirir.

Jacques Guerlain, Hint Hükümdarı Şah Cihan ve eşi Mümtaz Mahal’in efsanevi aşk hikayelerinden çok etkilenir ve ilham aldığı aşk dolu bu hikayeden Shalimar Guerlain ‘ı yaratır. Tahta çıkmadan önceki adıyla Prens Khurram güzelliğinden çok etkilendiği Ercüment Banu ile sanskritçede “aşk tapınağı” anlamına gelen Shalimar bahçelerinde buluşmaktadırlar. Daha sonra Ercüment Banu ile evlenen Prens Khurram, imparator olduktan sonra eşinin adını “Sarayın Mücevheri ” anlamına gelen Mumtaz Mahal olarak değiştirir. Mumtaz Mahal eşine 13 çocuk verecektir.14. çocuklarını doğurmak üzereyken ise hayatını kaybeder. Mumtaz Mahal’in ölümüne çok üzülen Şah Cihan ölümsüz aşklarının anısına, Tac Mahal‘ i yaptırır. Unesco’ nun Dünya Miras Listesi’ne alınmış olan Tac Mahal, bugün dünyada aşk için dikilmiş en güzel anıt olarak kabul ediliyor.

Shalimar Guerlain ‘in açılış notalarında limon, turunç, mandalina, bergamot ve sedir ağacı notaları hakimdir. Kalp notalarında süsen, yasemin, gül, vetiver ve paçulinin baştan çıkarıcı notalarına bırakır kendini. Baz notalarında ise sandal ağacı, civet, misk, vanilya, deri, reçine, tütsü ve tonka fasulyesinin etkileyici notaları yer alır.

Shalimar Guerlain, Rita Hayworth, Jane Birkin, Ornella Mutti, Kate Moss gibi dönemlerinin öncü isimleri tarafından da tercih edilen özel  yerini korumuştur her daim.

Raymond Guerlain tarafından incelikle düşünülüp tasarlanan parfüm şisesinin üretimi Bacarrat tarafından yapılmıştır. Çıktığı andan itibaren çok tutulan Shalimar Guerlain ‘ ın Shalimar Cologne, Shalimar Eau De Parfum, Shalimar Eau De Toilette, Shalimar Extract, Shalimar Initial gibi versiyonları da bulunmaktadır. Shalimar Guerlain, 30 ml, 50 ml ve 90 ml boylarıyla satılmaktadır.

Açılış Notası: Limon, Turunç, Mandalina, Bergamot, Sedir Ağacı

Kalp Notası  : Süsen, Yasemin, Mayıs Gülü (Rosa Centifolia), Vetiver, Paçuli

Alt Notası    : Sandal Ağacı, Civet, Misk, Vanilya, Deri, Reçine, Tütsü, Tonka Ağacı Fasulyesi

 

 

Paylaş:

Sizin Yorumunuz?