Parfüm Kullanımı Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

5

Parfüm Kullanımı Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Parfüm kullanımı hakkında kulaktan kulağa günümüze kadar gelmiş ve toplum tarafından kanıksanmış bazı doğru bildiğimiz yanlışlar vardır ki herkes tarafından kabul görmüş ancak bilinenin aksine yanlış öğrendiğimiz klişelerdir bunlar.

Parfüm Kullanımı Hakkında Doğru Bildiğimiz YanlışlarKulak arkasına parfüm sürmek; bilinenin aksine doğru bildiğimiz yanlışlar arasında.

Kulak arkasının kendine has bir kokusu vardır. Parfüm molekülleri ile bu bölgenin kendine has koku molekülleri birbirine karıştığında beklenmedik ve istemediğiniz bir koku ile karşılaşmanız olasıdır. Bu buluşma anında parfümünüz acılaşabilir veya acı bir kokuya dönüşebilir.


Kulak arkası yerine, kulağın daha altında bulunan boyun ile kulak arkası arasındaki nabız bölgeniz, parfüm sürmeniz için daha elverişli bir bölgedir. Parfümünüzü sıkmak için nabız bölgelerinizi, kan akışının en hızlı olduğu bilekler, ense, göbek, boyun, diz arkaları ve ayak bilekler gibi bölgeleri tercih etmeniz kokunun daha hızlı yerleşmesine olanak verecektir.


Cilt rengine göre parfüm seçimi yapmak yine doğru bildiğimiz yanlışlar arasında.

Ten rengine göre parfüm seçimi diye bir şey yoktur.  Cilt yapısına göre, beslenme alışkanlıklarımıza göre ve kültürel alışkanlıklarımıza göre parfüm seçimi vardır. Ten rengine göre değil, ancak cilt yapınıza göre parfüm tercihi yapabilirsiniz elbette. Kuru bir cildiniz varsa cildiniz parfümü hızlıca emecektir, yağlı bir cildiniz var ise cildiniz parfümü uzun süre muhafaza edebilecektir. Parfüm seçimlerinizi yaparken cilt yapınızı, yeme içme alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Tabi ki en önemli ve nihai seçimin; kendinizi en iyi hissedeceğiniz, sizi en huzurlu hissettiren parfüm seçiminiz olacağı kuşkusuz.


Parfüm Kullanımı Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar
Parfüm denerken burnunuzu nötürleştirmek için kahve koklamak doğru bildiğimiz yanlışlar sıralamasında ilk sıralarda.

Bir kaç parfüm üst üste kokladıktan sonra burun mukozası dolar ve koku algımızda yanılsamalar başlar. Bu esnada hemen kahve koklatılmak istenir. Bilinenin tam aksine, kahve koklamak burnunuzdaki koku reseptörlerinin işini daha da yoracak ve zorlaştıracak bir yöntemdir. Kahve kokusunun havaya eklenen keskin ve etkileyici koku molekülleri ile karşılan burnunuz yorulacak ve kafanız daha çok karıştıracaktır.

Kahve koklamak yerine uzun bir kahve arası molası verebilirsiniz. Ya da bulunduğunuz kokulu ortamdan uzaklaşıp temiz hava alarak burun mukozanızı temizleyebilirsiniz. Böylelikle kokladığınız kokuları gerçek ve doğru haliyle algılayarak daha doğru bir parfüm seçimi yapabilirsiniz.

Paylaş: