Parfüm Nasıl Kalıcı Olur?

6

Parfüm Kalıcılığı Nasıl Artırılır? Parfüm Kalıcılığı Sağlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Her kozmetik ürünün olduğu gibi parfümlerin de bir son kullanma tarihi var elbette. Ancak unutulmamalıdır ki son kullanma tarihinin uzunluğu, parfümünüzün zamanından önce bozulmaması için yeterli değildir. Parfümlerinizin ömrünü nasıl uzatabiliriz? Parfüm kalıcılığı nasıl artırılır? sorularını sizler için yanıtladık.

Parfümlerinizi Doğru Koşullarda Muhafaza Edin

Parfümünüzün en büyük düşmanı ısı ve ışıktır. Kullanmış olduğunuz parfüm kokusunun değişmemesi ve parfüm kalıcılığı devamı için mümkün olduğunca ışı ve ışıktan uzak tutmalı ve serin yerde muhafaza etmelisiniz.

Parfümünüzün Kapağını Her Daim Kapalı Tutun

Parfümünüzün kapağını ilk açtığınızda ortaya çıkan büyülü etkinin devamı ve parfüm kalıcılığını koruyabilmeniz için parfüm kapağını her zaman kapalı tutmalısınız. Tabi ki bu özeni sadece parfümünüz için değil; kullanmış olduğunuz koku molekülleri içeren her türlü kozmetik ürününüz için de göstermelisiniz. Hatta parfümünüzü satın almış olduğunuz kutu içerisinde saklamanız parfümünüzün ömrünü daha da uzatacaktır.

Cildinizi Nemli Tutun

Teninizin Ph derecesi parfüm kalıcılığı için en önemli kriterlerden biridir. Kuru bir cilde sahipseniz, parfümünüzü duştan hemen sonra nemli cilde kullanmanız halinde uzun bir süre parfümünüz cildinizden ayrılmayacaktır. Ya da cildinizi kokusuz bir nemlendirici ile nemlendirip parfümünüzü uyguladığınızda, parfümünüz gün boyu sizi takip edecek, istediğiniz parfüm kalıcılığını elde etmiş olacaksınız. Ekstra nem, parfümü vücudunuza hapsetmeye yardımcı olur. Nemsizlik ise parfümün cildiniz üzerinden hemen uçmasına neden olur.

Parfüm Kalıcılığı Nasıl Artırılır?

Parfümünüzü Doğru Bölgelere Uygulayın

Parfümünüzü vücudunuzun en sıcak bölgelerine uygulayın. Kan akışının en hızlı olduğu bilekler, ense, göbek, boyun, göğüs kafesi, diz kapakları ve ayak bilekleri parfüm uygulamak için en doğru bölgelerdir. Vücut sıcaklığı parfümünüzün yoğunluğunu daha kolay ortaya çıkaracaktır.

Parfümünüzü Saç Fırçanıza Sıkın

Parfümünüz uzun süre ardınızdan sizi takip etsin istiyorsanız, saç fırçanıza parfüm sıkabilirsiniz. Böylelikle saçınıza direk olarak sıkmak zorunda kalmadan ardınızda hoş bir koku bulutu bırakabilirsiniz.

Parfüm Kalıcılığı

Parfümünüzü Kıyafetleriniz Üzerine Uygulayın

Parfüm Kalıcılığı için kullanmış olduğunuz kokudan kıyafetlerinize sıkabilirsiniz. Deri, güderi gibi kumaşların koku çekme özelliği olmadığını unutmayın, iz bırakmasına da sebep olacak bu tür ürünler üzerine parfüm sıkmaktan kaçının. Sentetik ürünler üzerine sıkacağınız parfümün etrafa hoş olmayan bir koku yayacağını unutmayın.

Parfümünüzü Giyinmeden Uygulayın

Parfümünüzü kıyafetlerinizi üzerinize giymeden, direk teninize sıkın. Böylelikle parfüm seçiminizin teninizle muhteşem uyumuna tanıklık edin.

Parfüm Uyguladığınız Bölgeleri Ovalamayın

Parfüm uyguladığınız bölgelerinizi ovalamayın. Parfüm sürdükten sonra ovalanan bölgelere kokunun daha hızlı yerleşeceği gibi yanlış bir algı var. Oysa bu ovalama, parfüm kalıcılığı bir yana, parfümünüzün kokusunu da olumsuz yönde değiştirecektir.

 

Paylaş: