Dünyanın En Pahalı Parfümleri

2

Tasarımlarıyla Göz Kamaştıran Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın En Pahalı Parfümleri

DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance Bottle 1 Million

294.117.- USD/Ons
Dünyanın En Pahalı Parfümleri

DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance Bottle,14 Karat sarı ve beyaz altın, 183 adet safir ve 2700 beyaz elmastan oluşan milyon dolarlık flakonu ile adından da anlaşılacağı üzere 100 ml boyu ve 1 milyon dolarlık fiyatı ile dünyanın en pahalı parfümleri arasında birinci sırada yer alıyor. DKNY’nın 2011 yılında çıkarmış olduğu altın elma kesimine sahip şise adeta bir mücevher parçası. Ünlü mücevher tasarımcısı Martin Katz tarafından tasarlanan DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance, New York silüetinin süslediği 2909 adet değerli taştan oluşuyor. Tasarımı için 1500 saat harcanan ve çok özel taşlardan tasarlanan milyon dolarlık bu şişenin üzerinde ise 183 adet sarı Brezilya safiri, 2,700 beyaz elmas,1.6 karat Brezilya Paraiba turmalini, 7.18 karat Sri Lanka Cabochon safiri, 3.07 karat yakut, 4.03 karat elmas ve 2.43 karat Kanarya elması bulunuyor.

Bu üretimi bu kadar özel kılan yukarıda saydığımız en özel taşlardan tasarlanmış özel bir üretim olmasının yanı sıra açık artırmayla satılan tüm gelirin Action Against Hunger kurumuna bağışlanmış olması.

Bu kadar değerli taştan bahsettikten sonra nasıl bir koku içeriyor olduğu aklımızdan çıktı değil mi? DKNY Golden Delicious ‘ın standart üretiminin elbette bu kadar pahalı olmadığını da hatırlatalım. Standart üretimine de kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu ikonik parfümün ana  temaları kırmızı elma, erik ve Afrika portakal çiçeği notalarından oluşmakta.

Clive Christian No. 1 Passant Guardant

175.000.- USD / Ons
 Dünyanın En Pahalı Parfümleri
‘İkon olmuş bu şişeyi mücevherle eşsiz hale getirmek istedim’

                                                                                                    Clive Christian

Londra’da bulunan ünlü alışveriş merkezi Harrods’da açılan Salon de Parfum mağazası için, ünlü İngiliz parfümcü Clive Christian, Clive Christian No.1 adını verdiği parfümün Clive Christian No.1 Passant Guardant adıyla 10 adetlik sınırlı sayı ile özel bir versiyonunu üretti.

Normal üretiminin satış fiyatı 720 dolar olan Clive Christian No 1 Passant Guardant‘ ın özel üretim flakonu 2000 adet sarı elmas ve 24 karat altından oluşan bir estetik harikası. Adeta üzerinde küçük bir mücevher dükkanı taşıyan parfüm flakonu üzerinde yer alan aslan amblemi nadir bulunan pembe elmastan işlenmiş.

Bu özel üretimin fiyatı ise 175.000.- USD ‘lik fiyatı ile dünyanın en pahalı parfümleri arasındaki önemli yerini koruyor.

Açılış notalarında bergamot, limon, kakule, pembe biber ve meyve notaları yer alan Clive Christian No.1 Passant Guardantkalp notalarında gül, yasemin, karanfil, ylang ylang, süsen ve orkide notaları yer alır. Baz notaları ise amber, tonka fasulyesi, vanilya, misk, sedir, sandal ağacı ve asilbent notalarından oluşuyor.

 

Clive Christian No.1 Imperial Majesty Perfume

12.721.- USD/Ons
Dünyanın En Pahalı Parfümleri

Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdi

500 ml ‘lik özel şisesi ve 215.000 USD fiyatı ile dünyanın en pahalı parfümü olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Clive Christian No.1 Imperial Majesty 2005 yılında sadece 10’ar şişe olarak Londra Harrods ve New York Bergdorf Goodman mağazalarında satışa sunulmuştur.

Baccarat tarafından tasarlanan 5 karatlık beyaz elmas ve 18 karat som altın ile süslenen flakonu ile son derece alımlı ve gösterişli haliyle tam bir tasarım harikası. Ünlü şişe ise, 1872 yılında Kraliçe Victoria için tasarlanmıştı. Clive Christian No. 1, Fragrance Foundation öncülüğünde gerçekleştirilen 2006 Fifi Parfüm Ödülleri‘ nde En İyi Parfüm Ambalajı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Dünyanın en pahalı parfümleri arasında prestijli yerini koruyan,Clive Christian No. 1 Imperial Majesty, 30 ml boyu ve 12.721.- USD lik fiyatı ile yine dudak uçuklatan parfümler arasında.

Açılış notalarında bergamot, limon, kakule, pembe biber ve meyve notaları yer alan Clive Christian No 1kalp notalarında gül, yasemin, karanfil, ylang ylang, süsen ve orkide notaları yer alır. Baz notaları ise amber, tonka fasulyesi, vanilya, misk, sedir, sandal ağacı ve asilbent notalarından oluşuyor.

 

Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes

6.800.- USD / Ons
Dünyanın En Pahalı Parfümleri

Antik Mısır’ın başkenti Thebes‘in Kutsal Gözyaşları olarak tanımlanan Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes, kristal bir piramit kesimli flakonuyla Dünyanın En pahalı Parfümleri arasında üst sıralarda yer alan feminen bir parfüm seçimi. Bu kadar pahalı oluşunun sebebi ise dünyanın en lüks kristallerini üreten Baccarat tarafından tasarlanan efsanevi bir flakona sahip olması. 1998 yılında üretilen bu nadide ve özel tasarım parfümün sadece 3 adet üretilmesi ise diğer önemli sebebi. 30 ml boyuyla üretilen bu özel tasarımın fiyatı ise 6800.- USD ederinde. 

Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebesiçeriğinde amber, ıtır, yasemin, gül, pembe biberin yanı sıra Orta Doğu’nun egzotik havalarından bir nefes getiren mür ve balsam notaları bulunmaktadır.

 

Caron Poivre

4400.- USD/Ons
Dünyanın En Pahalı Parfümleri

Dünyanın en prestijli parfüm şirketlerin biri olarak 1904 yılında kurulmuş olan Caron, kuruluş tarihinden 50 yıl sonra, 1954 yılında dünyanın en pahalı parfümleri arasından öncü yerini koruyan Caron Poivreı tasarlar. Bu özel parfümün arkasındaki isim ise Michel Morsetti. Flakonu yine Baccarat‘a ait olan Caron Poivre, tamamen kristalden ve beyaz altından oluşmaktadır. Döneminin daha önce kullanılmamış en yoğun aromalarını içeren bu özel koku, hem erkek hem de kadınların kullanabileceği uniseks bir parfüm olarak tasarlanmış. “Biber” anlamına gelen ismi nedeniyle de “ateşli bir koku” olarak da tanınır.

Caron Poivre‘ nın içeriğine gelecek olursak; karanfil, karanfil çiçeği, siyah ve kırmızı biber olmak üzere çeşitli baharatların yanı sıra gül, sümbülteber, yasemin, sardunya, ylang ylang, sandal ağacı, vetiver, meşe yosunu notalarından oluşan sıcak notalar içermektedir.

Chanel No 5 Grand Extrait 

4200.- USD/ Ons

Dünyanın En Pahalı Parfümleri

Tüm dünyaca tanınan bir özel marka olan Chanel, 1921 yılında parfümörü Ernest Beaux sayesinde bugün artık ikonik bir parfüm olan Chanel No:5 ‘i tasarlar. Tasarım aşaması uzunca bir süre devam eden ve en nadide, en saf ve zengin içeriklerden üretilen sınırlı tasarımı ile Chanel No 5 Grand Extrait, bugün dünyanın en pahalı parfümleri arasında sayılıyor. Her bir şişesi tamamen el işçiliği ile üretilmiştir. Parfümün ana teması ise gül ve yasemin kokularından oluşuyor.

 

Hermes 24 Faubourg

1500.- USD/Ons

 

Dünyanın En Pahalı Parfümleri

1995 yılında ünlü Fransız markası Hermes tarafından kadınlara özel olarak, özel üretim ile sadece 1000 şişe olarak üretilen Hermes 24 Faubourg, efsanevi koku üreticisi Maurice Roucel tarafından tasarlanmıştır. Kıymetli kristallerden üretilen özel yapım kıvrımlı flakonu ile göze de hitap eder. 30 ml boyu ve 1500.- USD‘ yi bulan fiyatı ile dünyanın en pahalı parfümleri arasında önde gelmekte.

Kalıcılığı yüksek düzeyde olan Hermes 24 Faubourg, portakal, portakal çiçeği, bergamot, sümbül, gardenya, yasemin, siyah mürver çiçeği, paçuli, ylang ylang, süsen, vanilya, amber ve sandal ağacı notaları içermektedir.

 

Jean Patou Joy Baccarat Pure

1.800.- USD/ Ons

 

Dünyanın En Pahalı Parfümleri

Jean Patou Joy Baccarat, Henri Almeras’ın Jean Patou için 1929 yılında tasarlamış olduğu, 2000 yılında ise Fragrance Foundation öncülüğünde gerçekleştirilen Fifi Parfüm Ödülleri‘nde ” yüzyılın parfümü “ seçilmiş sansasyonel parfümüdür. Joy Jean Pataou‘ yu bu kadar benzersiz kılan buhran dönemi içerisinde böylesine savurganlıkla sadece bir şişelik üretimi için 10,600 yasemin çiçeği ve 336 gül kullanılmış olması. Dünyanın en pahalı parfümleri arasındaki yerini koruyan Jean Patou Joy Baccarat, sadece çok özel müşterileri için sınırlı sayıda yapılan üretimi  (1 ons/30 ml boyutu ile) 1800.- USD. ederinde.

Kristallerden oluşan özel tasarım şişesi bir çok özel flakona imzasını atan ünlü mücevher markası Baccarat ‘a ait.  Şişe tasarımını yapan ise Fransız mimar Louis Sue.

Paylaş:

2 yorum

  1. Pingback: 24 Faubourg Hermes Eau de Parfum - Parfüm Seçimi

  2. Pingback: Modern Zamanın Parfümü Seçimi - Parfüm Seçimi

Sizin Yorumunuz?