Bir Erkeğin Parfümü Nasıl Olmalı?

0

Bir Erkeğin Parfümü Nasıl Olmalı? 

 Kadınlar Hangi Erkek Kokularını Seviyor ? “, “ Bir Erkeğin Parfümü Nasıl Olmalı ?”, “ Kadınları Baştan Çıkaran Erkek Parfümleri Nelerdir ?
Hepimizin merak ettiği bu sorulara cevap aramadan önce vücut salgımız, cilt yapımız, genetik yapımız, hormonal dengemiz, yeme içme alışkanlıklarımız gibi kriterler nedeniyle, kullandığımız kokular her birimizde ayrı bir etki ve his oluşturur. Çok büyük farklıklardan bahsetmiyor olsak da, aynı dozajda parfüm kullanımı halinde dahi, aynı muhteşem kokuya karşılaşamayacağımızı bilmeliyiz her şeyden önce.

Kullandığımız parfüm seçimi karşı cinsin beğenisi için önemli etkenlerden biridir. Parfüm seçimimiz kimliğimizi yansıtmasının yanısıra, olmak istediğimiz kimliğin de bir ifadesidir esasında.

Parfüm seçimi, bir kokuyu bastırmak veya parfüm kullanmış olmak için yapılmamalıdır asla. Size yakışmayan bir koku, iyi bir izlenim bırakmak bir yana, insanların sizden uzak durmasına bile neden olabilir. Çevreniz kibarlık yaparak kullanmış olduğunuz parfümün ne kadar uygunsuz bir parfüm olduğunu söyleyemeyebilirler size. İşte biz söylüyoruz!

Bir Erkeğin Parfümü Nasıl Olmalı?

Nedir Bu Afrodizyak Kokular? Kokular Neden ve Nasıl Etkiler?  

Burnun orta kısmından ve dudak üzerinden algılanarak beyne ulaşan feromon hormonu sayesinde çoğu zaman nedenini anlamlandıramadan karşı cinsten etkileniriz. Yunanca karşılığı “heyecan yayan” anlamına gelen feromonlar burundan havayla alınıp sinirlerle beyne iletirler. Bu uyarılar kişinin davranış şeklini etkileyebildiği gibi vücutlar arasında bir haberleşme ağı kurarlar.  Çiftleri birbirine yakınlaştırması ve ten uyumunu artırması gibi sonuçları göz önüne aldığımızda, güzel ve etkileyici bir koku bulmak bugün artık her iki taraf içinde elzem bir arayış haline geldiğini söylemek çok yerinde bir saptama olacaktır.

Tam bu noktada feromon içerikli parfüm tanımına da bir açıklama getirmek gerekir. Genetik yapımıza uygun feromon içeren parfüm anlayışı doğru bir ifade şekli değildir. Nasıl “aşk” için geçerli bir tanım yapamıyor ve değişkeni çok bu denklemin içinden çıkamıyor isek, kendi genetik yapımıza karşılık gelecek formüllerle elde edebileceğimiz bir parfüm de yok. Aslında baştan çıkarıcı olan tenin kendi kokusu. Sizin yapmanız gereken ise teninizin kokusunu güzelleştirecek, hem ruhunuza,hem de teninize uygun bir parfüm seçimi.

İnsan ırkı bugün çok daha üstün zevklere ve seçici özelliklere sahiptir.  

Nasıl ki yeni keşiflerden, yeni kültürlerden, güzel bir müzikten etkilenebiliyor ve bir çok hatıra biriktirebiliyor isek; sadece bir koku sayesinde en güzel hatıralarımızı canlandırabiliyor, ya da bir koku peşinde sürükleniyor bulabiliyoruz kendimizi. İster afrodizyak deyin, ister baştan çıkarıcı deyin bazı kokuların hormonal durumumuzu etkilediği kesin.  

Paçuli, orkide, lotus (nilüfer), gül, ylang ylang, amber ve misk notaları  afrodizyak etkisi kanıtlanmış kokuların en önemli temsilcilerinden. Bu kokular kişinin hormonal dengesine bağlı olarak daha da tetikleyici bir etki yaratabiliyor.

Paçuli, çok güzel bir koku olduğu gibi enerji artıcı özelliği ile de tercih sebebiniz olabilir. Bir çok parfümün alt notalarında paçulinin etkileyici ve cezbedici kokusunu alırız.

Ylang Ylang, baş döndürücü, tatlı kokusuyla aroma terapi ve sabun üretiminde de tercih edilen kokuların başında geliyor.

Bir erkeğin parfümü nasıl olmalı, parfüm seçimi yaparken erkeklerin neleri göz önünde bulundurmaları gerektiği sorularını koku gruplarına göre sıralayarak sizler için hazırladık…

Odunsu Parfümler

Kapalı ortamlarda hem ağır bir etki yaratmamak, hem de arkamızdan hoş bir koku bırakmak için odunsu kokuları tercih edebilirsiniz. Çok terleyen bir vücut tipine sahipseniz odunsu ve baharatlı kokulardan uzak durmalı daha sportif kokulara yönelmelisiniz.

Sandal ağacı, sedir, vetiver ve paçuli notaları içeren kokular, kadınların erkekler üzerinde en beğendiği ve tercih ettiği notalar arasında. Issey Miyake L’Eau D’Issey Pour Homme, Terre d’Hermes Parfum Hermes, Dior Homme IntenseGrey Vetiver Tom Ford odunsu notalar içeren belli başlı parfümler arasında.

Sportif ve Aromatik Parfümler

Çok terleyen bir vücut tipine sahipseniz sportif ve aromatik kokular tam size göre.

Aromatik kokulara; Le Male Summer, Michael Kors Extreme BlueArmani Code Ice, Burberry Summer, Bamboo Harmony Kilian ve 2016 Yılı Fifi Parfüm ödüllerinde büyük ödülleri toplayarak 2016 Yılı Yılın En İyi Erkek Parfümü ünvanına layık görülen Sauvage Christian Dior ‘u örnek verebiliriz.

 Tatlı ve Gurme Parfümler

Back To Black Kilian

Back To Black Kilian

Vanilya, kakao, hindistan cevizi gibi tatlı ve gurme olarak gruplandırdığımız kokuları, fazla su tüketen, baharatlı yeme alışkanlığı olmayan, çok terlemeyen ve zeytinyağlı ürünler tüketen erkeklerin parfüm seçimi olmalıdır. Aksi halde bu tatlı notalar içeren kokular, baharat kullanımı yoğun olan bir kişide hiç de tatlı olmayan sonuçlar verecektir.

Back to Black Kilian, Bond No 9 I Love New York For All, Tom Ford Tobacco Vanilla tatlı ve gurme parfümlerin güzel örneklerinden.

Oryantal Parfümler

Temel notaları vanilya, tarçın, karamel, baharat aromaları, misk ve amberdir. Daha çok kışın tercih edilen kokulardır. Oryantal içerikli parfümlere genellikle egzotik baharat ve çiçek kokuları eşlik eder. 

1 Million Paco Rabanne, Le Male Jean Paul Gaultier for menArmani Code Giorgio Armani, Obsession for Men Calvin KleinCalvin Klein Euphoria ve 2016 Fifi Parfüm Ödüllerinde ödüle layık görülen YSL Black Opium başlıca oryantal erkek parfümü grubuna giren parfümler arasında. 

Paylaş:

Sizin Yorumunuz?